Spinki szalunkowe służą do łączenia szalunku z desek, płyt szalunkowych za pomocą zwykłej stali zbrojeniowej, którą po rozszalowaniu najzwyczajniej obcinamy po betonie.
Za pomocą zacisków można szalować drobne elementy budowlane typu wieńce, podciągi, żebra, słupy. Żabki szalunkowe często znajdują również zastosowanie przy fundamentach i obrysach stropu. Jeżeli je odpowiednio zagęścimy jest możliwe również szalowanie niewysokich ścian np oporowych lub fundamentowych.
Spinki szalunkowe występują w dwóch rodzajach – zaciski klinowe i zaciski sprężynowe.
Zacisk klinowy jest prostą konstrukcją, gdzie elementem trzymającym pręt jest żebrowany klin. Ściski te montuje się za pomocą klucza śrubowego i dobija klin młotkiem. Jest to element trwały, natomiast jego wadą jest niewielki rozmiar i bardziej pracochłonny montaż.
Zaciski sprężynowe są elementem bardziej rozbudowanym. W tym przypadku pręt przytrzymuje język z zębatką umieszczony mimośrodowo w gnieździe, który dociska sprężyna. Pozwala to na pracę w jedną stronę, czyli język nie pozwala cofnąć się na pręcie po dociągnięciu spinki.
Spinki szalunkowe sprężynowe dociąga się za pomocą klucza dźwigniowego lub śrubowego kielichowego. Zwolnienie zacisku następuje poprzez lekkie uderzenie w język trzymający pręta.